Fermierii acuză Comisia Europeană că pregătește tăieri drastice ale subvențiilor agricole după anul 2027, măsură pe care o consideră o amenințare directă la adresa supraviețuirii fermelor din Europa. Mulți dintre ei spun că, fără sprijin financiar, agricultura europeană riscă să intre într-un declin ireversibil.
Un alt motiv major al protestelor îl reprezintă acordul comercial cu blocul Mercosur. Producătorii agricoli avertizează că deschiderea pieței pentru produsele din America de Sud va aduce o concurență neloială, în condițiile în care aceste bunuri sunt realizate după standarde de mediu și siguranță mult mai permisive decât cele impuse fermierilor europeni.
Tensiunile nu s-au limitat doar la Bruxelles. Proteste simultane au avut loc și în alte capitale europene, inclusiv la Vilnius, unde organizațiile agricole au pichetat sediile instituțiilor europene. Mesajul transmis a fost unul comun: fermierii se simt ignorați și abandonați de decidenții de la Bruxelles.
Reprezentanții agricultorilor spun că avertizează de luni de zile asupra riscurilor acestor politici, însă fără rezultat. Pe lângă reducerea subvențiilor, ei reclamă birocrația excesivă și povara administrativă tot mai mare, care le îngreunează activitatea zilnică.
Cea mai mare temere rămâne însă viitorul Politicii Agricole Comune. Fermierii susțin că o reducere de aproximativ 20% a bugetului PAC ar însemna pierderea singurului mecanism care a asigurat stabilitate și predictibilitate agriculturii europene timp de decenii.
Pentru mulți dintre protestatari, mesajul este clar: fără o schimbare rapidă de direcție, agricultura europeană riscă să fie sacrificată chiar de politicile menite, teoretic, să o protejeze.
