FCSB – Rapid 2-2, în play-off-ul Superligii

0
51

FCSB şi Rapid Bucureşti au terminat la egalitate, 2-2 (1-2), sâmbătă seara, pe Arena Naţională din Capitală, într-un meci din etapa a cincea a fazei paly-off a Superligii de fotbal.

FCSB, care a mai făcut un pas spre titlul de campioană, a deschis scorul prin Darius Olaru (10), cu un şut la colţul scurt. Rapid a întors scorul în decurs de cinci minute, prin golurile semnate de kosovarii Ermal Krasniqi (12), cu un şut la colţul scurt, şi Albion Rrahmani (16), cu o lovitură de cap.

FCSB, care a dominat autoritar repriza secundă, a egalat prin Alexandru Băluţă (57), la şutul-centrare al lui Risto Radunovic.

Fiecare echipă a avut câte un gol anulat în prima repriză, gazdele la Florinel Coman (3), iar Rapid la Florent Hasani (21), ambele pentru ofsaid.

FCSB a avut ocazii bune de gol prin David Miculescu (39) şi Florinel Coman (64).

La meci au asistat 45.143 de spectatori.

Meciul a marcat debutul lui Bogdan Lobonţ ca antrenor principal la Rapid, care a obţinut primul său punct din play-off.

În meciurile directe, Rapid s-a impus cu 2-1 (deplasare) şi 4-0 (acasă) în sezonul regulat, urmând să încheie play-off-ul pe teren propriu cu FCSB.

FCSB venea după patru victorii consecutive în play-off.