0
168

Căpitanul Argentinei, Lionel Messi, a fost desemnat de BBC drept personalitatea sportivă a anului 2022.

Messi, 35 de ani, a condus Argentina la titlul mondial în Qatar, primul după 36 de ani.

El a fost desemnat şi cel mai bun jucător al turneului, după ce a marcat de şapte ori la cea de-a cincea Cupă Mondială la care a participat.

În finala cu Franţa, el a marcat de două ori şi a transformat şi un penalti la loviturile de departajare

Fost la FC Barcelona, în prezent la Paris Saint-Germain, Messi este considerat unul dintre cei mai mari jucători din toate timpurile.

El a câştigat de şapte ori Balonul de Aur, de patru ori Liga Campionilor, Copa America, 10 campionate ale Spaniei cu FC Barcelona şi un titlu de campion al Franţei cu PSG.

De-a lungul carierei sale a înscris 793 de goluri.

Titlul de personalitatea sportivă a anului se acordă de un juriu de specialişti al BBC sportivului care a reuşit performanţe notabile de-a lungul anului.

În 2021, titlul i-a revenit jocheului irlandez Rachael Blackmore.

Sursa: Adevarul Zilei